Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Laagris asuva Saue Riigigümnaasiumi kunstikonkursi võitis taies „Kas sa koera oskad teha!?“

Oliver Soomets ja Argo Männik võidutöö „Kas sa koera oskad teha!?“

Oliver Soomets ja Argo Männik võidutöö „Kas sa koera oskad teha!?“

Kunstikonkursi žürii tegi valiku 19 töö hulgast, valides võitjaks pilkupüüdva maamärgi kavandi, mille autoriteks on Oliver Soomets ja Argo Männik.

 

Oliver Soomets ja Argo Männik võidutöö „Kas sa koera oskad teha!"
Oliver Soomets ja Argo Männik võidutöö „Kas sa koera oskad teha!"​​​​​​



Žürii sõnul ärgitab võidutöö „Kas sa koera oskad teha!?“ loovusele ning võimele näha ja väljendada ennast loominguliselt ja mänguliselt. Kunstikonkurss korraldati Laagri gümnaasiumile, mis alates 13.08. 2021 kannab nimetust Saue Riigigümnaasium. Hoone esisele haljasalale kavandatud maamärk on pilkupüüdev, mitmekihilise tähendusega, heades proportsioonides nelja meetri kõrgune terasest skulptuur. Teose kujundikeel loob tundliku kompositsiooni ümbruse ja koolihoone planeeringuga, toob maastikku vertikaalset liikumist ja dünaamilisust.

 

Võidutöö autorid Oliver Soomets ja Argo Männik on Eesti Kunstiakadeemias hariduse saanud arhitekt ja metallikunstnik. Autorite sõnul on nad kunagised EKA tudengipõlve toakaaslased, kes on aastate jooksul nii tandemina kui ka eraldi loonud õige mitmeid avaliku ruumi taieseid. Mõtted lendavad universumis ringi ja koos on neid ilmselt kergem kinni püüda. Kunst on näha kunsti asjades, kus seda nagu pealtnäha pole. Kas loodav skulptuur on nüüd lind või loom? Autoreid paelub mõte avatud vaadetega õpetajatest, nende oskuses leida teemades huvitavaid tahke hallidelt äärealadelt ja näha asju hoopis mõnest teisest küljest, mis pole konventsionaalsetes teadmistes kinni.

 

Kunstikonkursi võidutöö autoritelt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 63 500 eurot. Võidutöö „Kas sa koera oskad teha!?“ valmib 2022. aasta suvel.

 

Oliver Soomets ja Argo Männik "Oh kooliaeg". II koht
Oliver Soomets ja Argo Männik "Oh kooliaeg". II koht

Teise koha pälvis võiduka tandemi Oliver Soometsa ja Argo Männiku teine kavand „Oh kooliaeg“, kus mängulisust lisab koolikella vormis sisalduv kõlakoja potentsiaal. Põneva materjalikasutusega betoonist taies edastab koolielu värvikat ja mitmekihilist sõnumit, kujutades kõiki neid emotsionaalseid tahke ja kihistusi, mida kooliteel eluks kogutakse.

Enno Piir ja Ilmar Valdur "Ring". III koht
Enno Piir ja Ilmar Valdur "Ring". III koht

 

Kolmanda koha saavutas  Enno Piir ja Ilmar Valdur Möbiuse lehest inspireeritud puidust taiesega  „Ring“, mis kannab endas sõnumit – inimene õpib kogu elu. Oma ruumi loov objekt on kaheksameetrise läbimõõduga, võimaldades sotsiaalset suhtlust või puhata. Taiese ümar vorm ja soe materjal lisab koolihoone ja kolmnurksete väikevormidega keskkonda sümpaatse kontrasti.

 

Äramärkimine. Bruno Lillemetsa „Sära“
Äramärkimine. Bruno Lillemetsa „Sära“



Lisaks märkis žürii ära Bruno Lillemetsa briljantlihvi kujutava skulptuuri „Sära“, mis sümboliseerib meis kõigis peidus oleva potentsiaali elluviimist. Esinduslik terasest vorm harmoneerub ladusalt ümbritseva keskkonnaga.

 

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid žürii esimees Saue Riigigümnaasiumi hoone arhitekt Anto Savi, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Tiiu Kirsipuu ja Elo Liiv, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Elnara Taidre ja Rael Artel, Saue Riigigümnaasiumi direktor Taavi Vilba ning hääleõiguseta ekspert Peeter Malken Riigi Kinnisvarast.

 

540 õpilasele ja 45 õpetajale kavandatav tänapäevane õppe- ja spordihoone ehitatakse Saue valda Laagrisse. Uue õppehoone suletud netopindala on ca 4500 m², tegemist on A-energiaklassi hoonega. Planeeritav hoonestus on kavandatud kahe mahulise kompleksina. Kinnistute (Veskitammi 24 ja Kooli tn 1) lääneserva on planeeritud spordihoone ja idaserva gümnaasiumi õppehoone, mis on omavahel ühendatud esimese korruse tasapinnas kulgeva galerii kaudu. Lahendus tagab sujuva ühenduse kahe funktsiooni vahel ja samas loob avarad vaated ning head valgustingimused gümnaasiumi õppehoonele. Saue Riigigümnaasium alustab tegevust 1. septembril 2022. aastal.