Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Eesti Taimekasvatuse Instituudi kunstikonkursi võitis Fred Truusi ja Rainer Kaasik-Aaslavi skulptuur „Tera“

ETI kunstikonkurss

ETI kunstikonkurss

Riigi Kinnisvara AS koostöös Eesti Taimekasvatuse Instituudiga kuulutas välja kunstikonkursi Jõgevamaal valmiva Eesti Taimekasvatuse Instituudi teraviljade aretuskeskuse õuealale.

Žürii tegi valiku 17 töö hulgast ja valis võitjaks Fred Truusi ja Rainer Kaasik-Aaslavi teose „Tera“. Fred Truus on nüüdisaegse sepakunsti viljeleja ning Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti eriala õppejõud ning Rainer Kaasik-Aaslav on ehte- ja metallikunstnik.

Tera


Žürii sõnul annab ümber oma telje pöörlev odraterakujuline skulptuur „Tera“ hästi edasi Eesti Taimekasvatuse Instituudi olemust. Roostevabast terasest maamärk on pilkupüüdev, esinduslik, mis harmoneerub uue hoone ja ümbritseva keskkonnaga.

Konkursil pälvis teise koha ideekavand „Küllusesarv“, autoriteks Oliver Soomets ja Bruno Lillemets. Tegemist on ilusa sümboli ja elegantne skulptuuriga, millest kiirgab tööstuslikku mõtteviisi.
 

Küllusesarv


Kolmanda koha saavutas võistlustöö „Võrsed“, mille autoriks on Ivan Zubaka. Tegemist on osalt ootamatu, teisalt ootuspäraselt uhke monumentaalse vormiga julges materjalikäsitluses.
 

Võrsed


Eraldi märkis žürii ära kaks teost. „Kapsapea“, mille autoriks on Jass Kaselaan ja mis on hästi modelleeritud skulptuur humoorika, mitmekihilise tähendusega ja viitab tervisliku toidu olulisusele – oled see, mida sööd.
 

Kapsapea


Teisena märkis žürii ära teose „Jõgeva Kuldne“, mille autoriteks on Oliver Soomets ja Bruno Lillemets. Teos on hästi märgatav valgust kiirgav maamärk.
 

Jõgeva kuldne


Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 22 000 eurot. Skulptuur „Tera“ valmib 2019. aasta hilissügisel.

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Eesti Kunstnike Liidu esindajad Reimo Võsa-Tangsoo ja Elin Kard,  Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Tiina Tammet ja Gregor Taul, Eesti Taimekasvatuse Instituudi direktor Mati Koppel ning žürii esimees Eesti Taimekasvatuse Instituudi uue hoone üks arhitektidest Maiu Hirtentreu arhitektuuribüroost Boa. Hääletusõiguseta ekspertidena osalesid žürii töös Riigi Kinnisvara esindaja Enno Parker ja Taimekasvatuse Instituudi uue hoone teine arhitekt Jürgen Lepper.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoste hinna ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks.