Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Kohtla-Järve riigigümnaasiumi auditooriumi hakkab ilmestama Johannes Valdma ja Allar Esko tekstiilikunstiteos „Säsi“

Kohtla-Järve riigigümnaasiumi kunstikonkurss

Kohtla-Järve riigigümnaasiumi kunstikonkurss

Riigi Kinnisvara AS koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga viis läbi kunstikonkursi, et leida sobivaim tekstiilikunstiteos Kohtla-Järve riigigümnaasiumi auditooriumi esitlusalale.

Žürii tegi valiku 10 kavandi hulgast ning valis võitjaks Johannes Valdma ja Allar Esko tekstiilikunstiteose „Säsi“.
 

Kohtla-Järve riigigümnaasiumi kunstikonkurss


Johannes Valdma on  installatsioonikunstnik ja stsenograaf, kelle loomest saab välja tuua kaks erinevat suunda. Installatiivne, mis kasutab tihti jõulist leidmaterjali, millele vastandub lisatud heli ja valguse mängud ning performatiivne, milles leidub rohkem teatraalsust. Teose „Säsi“ kaasautor Allar Esko on arhitekt.

Žürii hinnangul on võidutöö „Säsi“ julge, ruumilisust taotlev, valgusele ja varjule pühendatud tekstiilikunstiteos. Installatsioon on oma mastaapsuses täis avastamisrõõmu, mõjudes kui vertikaalne maastik, mis on mõeldud püüdma valgust.

Teise koha pälvis Krista Leesi Eesti rahvusmustritest inspireeritud, visuaalses plaanis teadmiste arheoloogiat ja kultuurilisi kihitusi pakkuv ning digitaalseid infovälju moodustav ideekavand „Vironia“.
 

Kohtla-Järve riigigümnaasiumi kunstikonkurss


Kolmanda koha saavutas Elna Kaasiku ja Maali Roometi tekstiilikunsti põhiväärtusi edasiandev ja traditsioonilise lähenemisega taies „Medaliaed“, mille sissekootud mõtted võimaldavad teost siduda kooli konteksti ja looga.
 

Kohtla-Järve riigigümnaasiumi kunstikonkurss


Eraldi märkis žürii ära Anu Rajamäe, Kerli Kaljuste kõnetava kujundiga tekstiilikunstiteose „Rändlinnud“. Teose eriefektiks on valgustundliku tekstiilivärviga trükitud detailid, mis otsese päikesevalguse käes siniseks värvuvad.
 

Kohtla-Järve riigigümnaasiumi kunstikonkurss


Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 55 000 eurot. Ligi 50 m2 suurusega tekstiilikunstiteos „Säsi“ valmib 2019. aasta detsembris.

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Eesti Kunstnike Liidu esindajad Sigrid Huik, Sten Saarits ja Britta Benno,  Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindaja Karin Paulus ja Triin Ojari,  Kohtla-Järve Gümnaasiumi sisearhitekt Kerli Lepp sisearhitektuuribüroost PLSAB ning žürii esimees Kohtla-Järve Gümnaasiumi arhitekt Margus Soonets arhitektuuribüroost Boa. Žürii tööd toetasid Riigi Kinnisvara esindaja Marek Moldau, ehitusakustika konsultant Kaupo Kõrven, Kohtla-Järve Gümnaasiumi direktor Hendrik Agur ning Haridus- ja Teadusministeeriumi esindaja Indrek Riisaar.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoste hinna ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks. Kunstiteose rajamist rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi meetmest 'gümnaasiumivõrgu korrastamine perioodil 2014 - 2020' ning riigieelarvelistest vahenditest.