Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Rakvere Ametikooli õpilaskodu õueala hakkab ilmestama Jass Kaselaane skulptuur „Koduvalvur“

Koduvalvur

Koduvalvur

Riigi Kinnisvara AS koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga viis läbi kunstikonkursi, et leida sobivaim kunstiteose ideelahendus Rakvere Ametikooli õpilaskodu õuealale.

Žürii tegi valiku 17 töö hulgast ja valis võitjaks Jass Kaselaane teose „Koduvalvur“. Jass Kaselaane teoseid iseloomustab totaalsus, läbimõeldus ning arvestamine ümbritseva ruumi ja valitud teemaga.

Žürii sõnul on valgest betoonist 2,3 meetri kõrgune skulptuur „Koduvalvur” hästi modelleeritud meeldiva üldistusastmega teos. Hiiglaslik koerakutsikas õpilaskodu akende all mõjub sõbralikult ja soojalt, sümboliseerides samaaegselt ausust, lojaalsust, tarkust ning sõprussidemete hoidmist.
 

Koduvalvur"Koduvalvur"

Rahu ja turvatunnet sisendavate valvavate skulptuuride paigutamise traditsioon ulatub tsivilisatsiooni algusaegadesse. Eesti kontekstis on igati sümpaatne viide kunstiklassikale Johann Köleri maalile „Truu valvur”.

Žürii hinnangul on tegemist õnnestunud sümboli valikuga, kus on tundlikult mängitud piiridega, sobitudes veenvalt nii õpilaskodu kui ka Rakvere linna konteksti.

Konkursil pälvis teise koha ideekavand „Riist“, mille autoriteks on Margus ja Ott Kadarik. Teos ilmutab ja peidab pihukirve kujutist, pakub erinevaid tõlgendusvõimalusi ning haakub koolis õpetatavate tehniliste erialadega.
 

Riist"Riist"

Kolmanda koha saavutas võistlustöö „Kannab vilja“, autoriks on Indrek Köster. Tegemist on sümpaatse vormilahendusega, mis suhestub hästi hoone arhitektuuriga.
 

Kannab vilja"Kannab vilja"

Eraldi märkis žürii ära kaks teost. Ideekavand „Uni on püha“, autoriteks Risto Tali, Rait Siska ning Anna Roomet. Teose iseloomustavateks märksõnadeks on puhas vorm ja tänapäevane sepatöö. Ideekavand „Vaip“, autoriks Urmas Viik, suhestub maakunstiga (inglise keeles land art), kus kunstilise kujundamise materjaliks on maastik.
 

Uni on püha"Uni on püha"
 

Vaip"Vaip"

Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 56 500 eurot. Skulptuur „Koduvalvur“ valmib 2019. aasta hilissügisel.

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Eesti Kunstnike Liidu esindajad Vano Allsalu, Erki Kasemets ja Mari-Liis Tammi, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindaja Linda Lainvoo, Rakvere Ametikooli direktor Kuno Rooba ning žürii esimees Rakvere Ametikooli uue õpilaskodu arhitekt Anto Savi arhitektuuribüroost Boa. Žürii tööd toetas hääleõiguseta ehituse ekspert Aleksei Romanjuk Riigi Kinnisvarast.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoste hinna ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks.