Font size

Lineheight

Contrast

Valga politseihoonet hakkab ilmestama Mall Nukke maaliseeria „Valgus“

Kunstikonkursi žürii tegi valiku 21 kavandi hulgast ja valis võitjaks Mall Nukke maalid „Valgus“

Kunstikonkursi žürii tegi valiku 21 kavandi hulgast ja valis võitjaks Mall Nukke maalid „Valgus“

Riigi Kinnisvara koostöös Siseministeeriumiga kuulutas välja kunstikonkursi leidmaks parimad kunstiteoste ideelahendused Valga politseihoone esimese korruse eesruumide seintele. Kunstikonkursi žürii tegi valiku 21 kavandi hulgast ja valis võitjaks Mall Nukke maalid „Valgus“. 2021. aasta suvel valmiv Valga politseihoone asub Puiestee tänav 4. Hoonesse on planeeritud Politsei- ja Piirivalveameti töö- ja teenistusruumid, arestimaja ning kriminaalhooldus.

 

Kunstikonkursi žürii tegi valiku 21 kavandi hulgast ja valis võitjaks Mall Nukke maalid „Valgus“



Žürii hinnangul sobituvad maalid oma tundliku värvikasutusega ning traditsioonilise maalitehnikaga hästi Valga politseihoonesse. Maaliseerial on kujutised abstraheerunud värvilisteks kompositsioonideks ning määravaks on erksate värvide koosmõjud. Kujutaud külluslik värvigamma ning detailirohkus jätab vaataja jaoks piisava tõlgendamisruumi. Voolava vormiga taiesed tekitavad ergutava kontrasti hoone range geomeetrilise, minimalistliku olemusega.



Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Eesti Kunstnike Liidu esindajad Maria-Kristiina Ulas ja Mihkel Maripuu, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Kristina Jõekalda ja Marten Esko, Siseministeeriumi asekantsler Piret Lilleväli, žürii esimees Valga politseihoone arhitekt Anu Kulbach ning hääletusõiguseta tehnilised eksperdid Priit Pitsi Politsei- ja Piirivalveametist ja Urmas Vahi Riigi Kinnisvarast.



Võidutööde autor Mall Nukke on graafik, maali- ja installatsioonikunstnik ning hinnatud õppejõud, kelle loomingut läbivad fotorealism, popkunstile iseloomulikud jooned ning sümpaatne iroonia. Nukke, kes lõpetas Eesti Kunstiakadeemia 1992. aastal graafikuna, on Eesti Kunstnike Liidu, Eesti Maalikunstnike Liidu ja Eesti Vabagraafikute Ühenduse liige. Tema isikunäituseid on toimunud Eestis, Soomes, Rootsis, Lätis, Leedus, Ukrainas, Venemaal, Saksamaal ja Prantsusmaal, grupinäituste raames ka mujal maailmas. Kunstniku teoseid leidub KUMUs, Tartu Kunstimuuseumis, Viinistu Kunstimuuseumis, Rauma Linnamuuseumis Soomes, Sadolini kunstikogus, Vexi Salmi kunstikogus ja Nef Galeriis Kiievis.



Teise koha pälvis Margus Tammiku ja Eva Undi installatsioon „Jälg“. Vildist kompositsioon mängib ambitsioonikalt sõrmejälje motiiviga, astudes seega vestlusse hoone funktsiooniga. Sõrmejälgede korrapäratu kuju, graafiline joonemuster ja üleelusuurune mõõtkava on ühtaegu põnevalt realistlik kui ka abstraktne. 

 

Teise koha pälvis Margus Tammiku ja Eva Undi installatsioon „Jälg“



Kolmanda koha sai Vahram Muradyan ja Svetlana Bogomolova jõulise värvilahendusega kunstiinstallatsiooni paar „Eest!“. Alumiiniumist liistudest moodustuva teose loodav optilise illusiooni efekt arvestab hästi kitsa ruumiga, kasutades seda leidlikult ära. Läikivad värvid heidavad värvilist kuma valgetele seintele ning viitavad sümbolina politseiauto vilkuritele.

 

Kolmanda koha sai Vahram Muradyan ja Svetlana Bogomolova jõulise värvilahendusega kunstiinstallatsiooni paar „Eest!“



Žürii märkis ära Meeli Kõiva Vällo klaasikunstitaieste seeria „Piirijõgi“. Taiesed sümboliseerivad voolamist, piiripealseid seisundeid, olukordi ja nende lahendusi. Märksõnad on dünaamika, innovatsioon, tulevik ja klaasi ning valguse metamorfoosid.

 

Žürii märkis ära Meeli Kõiva Vällo klaasikunstitaieste seeria „Piirijõgi“



Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 32 300 eurot. Mall Nukke maaliseeria „Valgus“ valmib 2021. aasta aprillis.



2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoste hinna ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks. Seaduse mõte on, et avaliku otstarbega hoone ehitamise lahutamatu osa on hoonega sobiva kunstiteose või -teoste tellimine. Selle kaudu muutub avalik ruum esteetiliselt rikkamaks. Taoline kunstiteoste sihttellimine on mujal maailmas laialdaselt tuntud juba aastakümneid.