Font size

Lineheight

Contrast

Valminud on Rapla riigimaja kunstikonkursi võidutöö „Kärajad“

Eva Undi ja Margus Tammiku installatsioon „Kärajad“

Eva Undi ja Margus Tammiku installatsioon „Kärajad“

Valminud on Rapla riigimaja kunstikonkursi võidutöö „Kärajad“

 

Rapla riigimaja, aadressiga Tallinna mnt 14 on saanud kunstikonkursi võidutöö võrra rikkamaks – riigimaja saali kaunistab Eva Undi ja Margus Tammiku installatsioon „Kärajad“.

 

Teos moodustub 120 betoonist valatud modullaarsest figuurist, mille värvigamma tuleneb Raplamaa rahvariietest. Taies mängib erinevate vaatepunktidega ning laseb vaatajal avastada järjest uusi värvi, vormi ja valguse kompositsioone. Installatsiooni mõõdud on kõrgus 1800 mm, laius 6000 mm ja sügavus 250 mm.

Eva Undi ja Margus Tammiku installatsioon „Kärajad“
Eva Undi ja Margus Tammiku installatsioon „Kärajad“

Autorid kirjeldavad valminud tööd järgmiselt:

„Riigimajade loomise idee lähtub vajadusest pakkuda inimestele füüsilise kokku tulemise võimalust. Erinevad riigiasutused kogunevad ühe katuse alla ja jäävad inimeste lähedale, et lihtsustada elanike ja riigi vahelist suhtlust. Riigimaja on koht, kus inimene tunneb, et Eesti riik ühe või teise ametiasutuse näol tema probleemid ära kuulab ja nendega tegeleb. Samuti tullakse riigimajja kokku selleks, et arutada, rääkida läbi, vaielda kui vaja ning jõuda lõpuks otsusteni, nii et igaühe sõna loeb ja on kuuldud, nagu see hästitoimivas demokraatlikus ühiskonnas olema peabki“.

 

Teos on kantud samast kokku tulemise ja koosolemise ideest. Suured ja väikesed mänguliselt kokku laotud tegelased, kes esmapilgul tunduvad erinevad, kuid on pärit samast „algkoodist“, kogunevad kärajateks. „Seda, et Raplamaal on peetud kärajaid ehk hõimude nõupidamisi juba muistsetel aegadel, teab jutustada isegi Liivimaa kroonika,“ lisavad autorid.

 

Riigi Kinnisvara projektidirektori Kärt Vabriti sõnul on riigimaja kui riigiametite kodu, kuhu koondatakse linna peal hajusalt paiknevad asutused ühe katuse alla. „Enam ei pea mööda linna eri riigiametite vahel seiklema ja kõik avalikud teenused on ühest kohast leitavad,“ lisas Vabrit.

 

Võidutöö kohta saab lähemalt lugeda siit:

https://www.rkas.ee/et/uudised/rapla-riigimaja-hakkab-ilmestama-margus-tammiku-ja-eva-undi-installatsioon-karajad

 

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele.