Font size

Lineheight

Contrast

Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumi õppehoonet hakkab ilmestama suuremõõtmeline vaskpannoo

I koht. Martin Miksoni, Juulia Aleksandra Miksoni ja Anna-Liisa Pärdi kavand „Rõõm teeb taeva taga tuld“.

I koht. Martin Miksoni, Juulia Aleksandra Miksoni ja Anna-Liisa Pärdi kavand „Rõõm teeb taeva taga tuld“.

Riigi Kinnisvara koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga viis läbi kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumi õppehoone fassaadile. Kunstikonkurss osutus väga populaarseks, kus žürii tegi valiku 38 kavandi hulgast.

I koht. Martin Miksoni, Juulia Aleksandra Miksoni ja Anna-Liisa Pärdi kavand „Rõõm teeb taeva taga tuld“.
I koht. Martin Miksoni, Juulia Aleksandra Miksoni ja Anna-Liisa Pärdi kavand „Rõõm teeb taeva taga tuld“.



Kunstiteadlase Karin Pauluse sõnul on Ernst Enno samanimelisest luuletusest inspiratsiooni saanud võidutöö väga poeetiline. Sarnaselt Enno luuletustele otsib võidutöö igavikulisust ja headust nii loodusest kui ka inimesest.



„7,2-meetri kõrgune ja 7, 4-meetri laiune pannoo on oma mastaapsuses täis avastamisrõõmu. Vasktahvlitest kokku needitud, kohrutatud, graveeritud ja patineeritud assamblaaž on kaheldamatult originaalne just tehnilises plaanis. Vasest pannoo ajas muutumine on provokatsioon, pakkudes seejuures avastamisrõõmu. Taiest iseloomustav salapärasus ei ammenda ennast kiirelt. Märksõnadeks on flirt loodusega, kunst kui protsess ja uurimus“, sõnas Paulus.



Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumi direktor Indrek Lillemägi sõnul sobitub loodav taies hästi uue gümnaasiumi kontseptsiooniga, mille õppekava fookuseks on suure ühiskondliku mõjuga küsimused. „Võidutöö ei alahinda gümnasisti võimekust küsida ja kaasa mõelda“, ütles Lillemägi.



Võidutöö autorid on Eesti Kunstiakadeemias hariduse saanud kunstnikud. Martin Mikson ja Anna-Liisa Pärt on lõpetanud stsenograafia ehk lavastuskunsti eriala. Juulia Aleksandra Mikson on omandanud tekstiili eriala ja täiendanud ennast Itaalias ja Küprosel. Autorite sõnul on koostöö erinevate erialade kunstnike vahel äärmiselt põnev ja inspireeriv protsess, mis võimaldab katsetada ja otsida uusi lahendusi ja ideid ning alati midagi uut avastada.



„Kunstikonkurssidel osalemine annab võimaluse suurelt unistada, samas kohustab otsima täpseid tehnilisi lahendusi ja võimaldab ära kasutada ka teatrilaval omandatud praktilisi teadmisi materjalist, ruumist ja valgusest. Konkurssidel osalemine on suurepärane võimalus hoida loomingulist pinget ja ennast proovile panna. Annab võimaluse areneda, sunnib pingutama ja aitab hoida kunstnikul oma meeled avatud. Oleme suvest saadik Ernst Enno luuletuste ja tekstide lummuses. Need on eriliselt tundlikud, looduse ja inimese sügavat ühendust otsivad ja leidvad tekstid. Oleme kõik kolm omal moel Pelguranna ja Stroomi metsaga terve elu seotud olnud. See on nagu meie mets, meie kant. Oleme seda metsa ja randa lõpmata palju pildistanud, joonistanud ja maalinud, seal jalutanud, uisutanud, unistanud“, lisasid võidutöö autorid.



Kunstikonkursi võidutöö autoritelt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 110 000 eurot. Võidutöö „Rõõm teeb taeva taga tuld“ valmib 2023. aasta augustis. Kunstiteose valmimist rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi ning riigieelarvelistest vahenditest.

II koht. Amor Vaik ja Agur-Andri Tarmo kavand „Meedium“.
II koht. Amor Vaik ja Agur-Andri Tarmo kavand „Meedium“.



Teise koha pälvis Amor Vaik ja Agur-Andri Tarmo kavandiga „Meedium“. Installatsioon on suuresti inspireeritud hoone puiduse olemusega arhitektuurist – ruudustiku põhimõttest, püüdes kunstiteost hoonega võimalikult hästi kokku sulandada. Interaktiivsus on avaliku ruumi käivitav jõud, seetõttu pakub võistlustöö välja pööratavatest puitkuubikutest koosneva lõuendi, millele saab kanda värskeid ja ajakohaseid teoseid läbi mängurõõmu, võimaldades gümnasistil tunda end tõelise loojana.

III koht. Ann Nurga ja Kaie Pungase kavand „Vaimuruum on pilvepiiril“.
III koht. Ann Nurga ja Kaie Pungase kavand „Vaimuruum on pilvepiiril“.



Kolmanda koha saavutas Ann Nurga ja Kaie Pungas helgust ja rõõmu kiirgava keraamilise pannoo kavandiga „Vaimuruum on pilvepiiril“. Iidse kivinõu keraamika ajatu materjal koos 1980ndate flirtiva rahvusvahelise avatud mõttevahetusega loob üllatava kvaliteedi.

Äramärkimine. Diana Sierkina, Anna Soltsi, Jaan Kuusemetsa ja Allar Esko kavand „Loo [v] tulevik“
Äramärkimine. Diana Sierkina, Anna Soltsi, Jaan Kuusemetsa ja Allar Esko kavand „Loo [v] tulevik“.



Lisaks märkis žürii ära Diana Sierkina, Anna Soltsi, Jaan Kuusemetsa ja Allar Esko harjatud alumiiniumist hea tasemega optilise kompositsiooni kavandi „Loo [v] tulevik“, mis sarnaselt kolme esikoha tööle oskab mõelda suurelt.



Kunstikonkursi žüriisse kuulusid žürii esimees Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumi hoone arhitekt Ott Alver, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Mari-Liis Tammi ja Gea Sibola Hansen, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Karin Paulus ja Kädi Talvoja, Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumi direktor direktor Indrek Lillemägi ning hääleõiguseta ekspert Hindrek Werder Riigi Kinnisvarast.



2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on alates 2021. aastast 110 000 eurot.