Font size

Lineheight

Contrast

Tõnismäe riigigümnaasiumi õppehoone arhitektuurivõistluse võitis Arhitekt11/Lunden Architecture

Tõnismäe riigigümnaasiumi arhitektuurivõistluse võitis Arhitekt11/Lunden Architecture

Tõnismäe riigigümnaasiumi arhitektuurivõistluse võitis Arhitekt11/Lunden Architecture

Riigi Kinnisvara, Haridus- ja Teadusministeerium, Tallinna Linnavalitsus ning Eesti Arhitektide Liit korraldasid Tõnismäe riigigümnaasiumi õppehoone (Endla tn 13, Lõkke tn 5 ja 3a) rahvusvahelise arhitektuurivõistluse, mille võitis Arhitekt11/Lunden Architecture ideekavandiga „Stack“. Ideekavandi autorid on Rubén Tomás Verde, Eero Lundén, Ron Aasholm, Sander Aas ja Illimar Truverk.

 

Tõnismäe riigigümnaasiumi arhitektuurivõistluse võitis Arhitekt11/Lunden Architecture

StackHaridus- ja Teadusminister Mailis Repsi sõnul pakub südalinna kerkiv riigigümnaasium Tallinna gümnasistidele suurepärast keskkonda hariduse omandamiseks. "Riigigümnaasiumite loomisega panustab riik Tallinnas õppekohtade arvu suurendamisse. Riigigümnaasium saab heaks partneriks linna koolidele ning koos paljude lähedal asuvate haridus- ja kultuuriasutustega moodustab kesklinnas mõnusa hariduslinnaku," sõnas minister. 
Riigi Kinnisvara projektidirektor ja konkursi koordinaator Raivo Toom selgitas žürii tagasisidet võitjale: „Žürii hinnangul on võistlustöö innovatiivne, hoone arhitektuur on esinduslik ja väärikas ning sobib riigigümnaasiumi kuvandiga. Peasissepääs on suunatud peamisele liikumisteele, väliselt õrn ja õhuline hoone on seestpoolt tehtud kontrastiks puiduselt hubaseks. Koolihoone suhtleb aktiivselt sisehooviga: sisehoovi pool asuvad valgusküllased suured terrassid, amfiteatrilik astmestik maapinna tasandil pakub erinevaid kasutusvõimalusi. Endla tänavaga külgnev välikorvpalliplats on intrigeeriv, ühelt poolt toob ta lapsed linnaruumi, näitab kooli aktiivset siseelu ja loob pausi muidu väga tiheda liiklusega Endla tänavaga,“ võttis Toom žürii tagasiside kokku.  Arhitektuurivõistluse teine koht läks ideekavandile „Haridusmägi“, mille esitas konkursile Karisma arhitektid ning autoriteks on Kai Süda, Risto Parve, Marju Tammik, Diana Taalfeld ja Mait Väljas.

 

Haridusmägi

HaridusmägiKolmanda koha saavutas ideekavand „Nurgakivi“, autoriteks Alvin Järving, Ott Alver, Mari Rass, Jõnn Sooniste, Karoliine Kuus ning Lill Volmer arhitektuuribüroost Arhitekt Must.


 

Nurgakivi

NurgakiviErgutuspreemia võitsid ideekavandid „Carpe Diem“, autoriks Egon Metusala ja Liis Uustal arhitektuuribüroost MA ning „Mägi/2“ arhitektuuribüroost KOKO arhitektid ning autorid Andrus Kõresaar, Raivo Kotov, Lembit-Kaur Stöör, Martin Tago, Xenia Angela Sooniste ning Eleriin Tekko.


 

Carpe Diem

Carpe Diem

 

Mägi/2

Mägi/2Tõnismäe riigigümnaasiumi koolihoone ja kaasaegne õpikeskkond on planeeritud kuni 900 õpilasele ning 80 õpetajale. Planeeritava riigigümnaasiumi õppehoone eeldatav suletud netopind on ca 7075 m². Lisaks Endla tn 13, Lõkke tn 5 ja 3a kinnistutele kuulus võistlusalasse veel tänavamaa Endla tänaval kõnnitee ja tänavahaljastuse mahus ning osa Lõkke tänavat kõnnitee ja sõidutee mahus tänava vastas külje kinnistute piirini.
Žüriisse kuulusid Indrek Riisaar Haridus- ja Teadusministeeriumist, arhitekt Kaidi Põldoja Tallinna Linnaplaneerimise ametist, Eesti Arhitektide Liidust Martin Aunin ja Ra Luhse ning Eesti Sisearhitektide Liidust Eeva Masso. Žürii koordinaator oli arhitekt Kalle Komissarov.Ideekonkursi preemiafond on kokku 36 000 eurot. I koht 12 000 eurot, II koht 9 000 eurot ja III koht 6 000 eurot. Ergutuspreemiaid anti välja kaks ning kokku summas 9 000 eurot.Järgmisena korraldab Riigi Kinnisvara väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse projekteerimistööde tellimiseks ideekonkursi võitjaga. Gümnaasiumihoone ehitustöid rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi ning riigieelarvelistest vahenditest.Fotod võidutöödest (pildi info on salvestatud foto nimena): https://photos.app.goo.gl/gQwEJEnN91HWZ3GT8Taustainfoks:

Kokku tegutseb 1. septembri 2020 seisuga 16 riigigümnaasiumi, 13 erinevas maakonnas. 2021 alustavad õppetööd riigigümnaasiumid Tabasalus, Paides ja Saaremaal, 2022 Rakveres, Tallinnas Mustamäel ja Laagris ning 2023. aastal avatakse Rae, Tallinna (Kolde pst) ja Narva (Puškini tn ja Kraavi tn) riigigümnaasiumid.