Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Akadeemia 2 aadressil asuva Pärnu riigimaja kunstikonkursi võitis Maryliis Teinfeldt-Grinsi teos

Maryliis Teinfeldt-Grins "Kodutee" I koht

Maryliis Teinfeldt-Grins "Kodutee" I koht

Võidutöö „Kodutee“ on Pärnu kesklinna maastikku stiliseeritult edasi andev ja värvirõõmu pakkuv kaasaegne tikitud tekstiilikunstiteos. Kujutades sümpaatselt oma asukohta, pakub loodav taies vaatajatele avastamis- ja leidmisrõõmu Pärnu riigimajas.

 

Žürii hinnangul on võidutöö märgiline oma materjalivaliku, taktiilsuse ja kombitavuse tõttu, luues kunsti kogemuse võimalikkuse ka vaegnägijatele, sobitudes seeläbi hästi riigimajade ligipääsetavuse printsiibiga.

Maryliis Teinfeldt-Grins "Kodutee"

 

Maryliis Teinfeldt-Grinsi sõnul võttis ta Pärnu riigimaja konkursist osa eesmärgiga rikastada Eesti avaliku ruumi kaasaaegse tekstiilikunstiga. Teinfeldt-Grins on õppinud Kõrgemas Kunstikoolis Pallas, Läti Kunstiakadeemia Tekstiilikunstikateedris ning hetkel õpib Eesti Kunstiakadeemia magistrantuuris kaasaaegse kunsti õppekaval. Teinfeldt-Grinsi on Eesti Kultuuriministeeriumi poolt välja antava Eduard Wiiralti stipendiumi laureaat, Adamson-Ericu stipendiumi laureaat ja Eesti Tekstiilikunstnike Liidu Noor Tekstiilikunstnik 2019.

 

Maryliis Teinfeldt-Grins "Kodutee" lähivaade

 

Teise koha pälvis Mihkel Ilus monumentaalse maaliga „Torm“, mis kujutab abstraktsiooni loodusjõudude ja tahtejõu ilmingust. Maali ekspressiivne abstraktsionism ja aktiivne pintslitöö loob taiese, mis oma visuaalilt ja kontseptsioonilt tekitab riigimaja saali hoogsa pausi.

 

Mihkel Ilus "Torm"

Mihkel Ilus "Torm"

 

Kolmanda koha saavutas Piret Bergmanni maal „Kaheksa“, milles peegeldub kunstniku loodud maailm. Ühise juurestikuga kaheksa eri liiki taime kujutav teos on allegooriline jutustus kaheksast riigiasutusest ja seda koondavast Pärnu riigimajast.

 

Piret Bergmann "Kaheksa"

Piret Bergmann "Kaheksa"

 

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Pärnu riigimaja hoone rekonstrueerimisprojekti sisearhitekt Evely Nurk, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Liina Unt ja Andrus Joonas, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Maarin Ektermann ja Gregor Taul ning Riigi Kinnisvara esindaja Kärt Vabrit.

 

Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 15 500 eurot. Teos „Kodutee“ valmib 2022. aasta kevadel.

 

Riigi Kinnisvara projektidirektori Kärt Vabriti sõnul on riigimajade loomise idee aluseks riigi, sh asutuste soov kodanikke teenindada parimal võimalikul viisil ning lihtsustada riigi ja kohaliku inimese vahelist suhtlemist. Pärnu riigimajja, aadressil Akadeemia 2, koondub kokku ühte hoonesse seni eraldi olnud 6 riigiasutust, nende hulgas Sotsiaalkindlustusamet, Tööinspektsioon, Terviseamet, Riigi Tugiteenuste Keskus, Keskkonnainvesteeringute keskuse ja Rahandusministeeriumi tööruumid.

 

„Eriliseks teeb kunsti ka asukoht. Kunst on planeeritud multifunktsionaalsesse puhke- ja koosolekuruumi. Riigimaja üks eesmärk on riigi omandis oleva pinna võimalik efektiivne kasutamine. Akadeemia 2 hoones suur saal, mis oli kasutusel vaid suurematel konverentsidel. Selle asemel, et igale 6 asutusele rajada eraldi köögi- ja puhkenurk, planeeriti suurde saali kõikide majaelanike jaoks ühine puhkeala, kus säilitati ka konverentside pidamise võimalus,“ lisas Vabrit.

 

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele.