Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Algas Põllumajandusameti kunstikonkurss

Põllumajandusameti kunstikonkursi väljakuulutamine

Põllumajandusameti kunstikonkursi väljakuulutamine

Riigi Kinnisvara kuulutas välja kunstikonkursi, et leida sobivaim kunstiteose ideelahendus Valve Pormeistri projekti järgi ehitatud Põllumajandusameti ja Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) hoone galerii seinapinnale Sakus.

Kunstiteos kavandatakse hoonetiibasid ühendava teise korruse galerii punase tooniga puhasvuuk tellisseinale. Otsitav ideelahendus võiks lähtuda hoone arhitektuursest ja sisearhitektuursest lahendusest ning olema sobiv ja kohane antud hoonesse, nii oma materjalide valiku kui ka teemakäsitluse poolest. Teos võib ühendada erinevaid kunstiliike, -vorme  ja materjale, loodava taiese tehnika ja materjal on vaba.

Loodav kunstiteos võiks juhinduda märksõnadest: taim, loom, maa, toit ning põllumajanduse ja keskkonna tasakaal.

Sakus, Teaduse 2 asuv hoone rajati 1974. aastal Taimekaitsejaamale, hiljem on toimunud mitmeid ümberkorraldusi, mis on toonud juurde mitmeid tegevusvaldkondi, kuid asutuste põhitegevus on alati olnud seotud põllumajandusega. 2020. aastal alustatud büroohoone rekonstrueerimise eesmärgiks on soojustada hoone välispiirded, rekonstrueerida tehnosüsteemid ning korrastatakse hoone arhitektuurset väljanägemist.

Žüriisse kuuluvad Põllumajandusameti üldosakonna juhataja Tea Toom, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Jaan Elken ja Mari Kartau, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Kädi Talvoja ja Triin Ojari, hoone rekonstrueerimisprojekti arhitektid Jane Teresk ja hääletusõiguseta tehnilised ekspert Alice Philips ning hääletusõiguseta tehniline ekspert Nikolay Stadnik Riigi Kinnisvarast.

Pärast kunstikonkursi võitja väljaselgitamist viib Riigi Kinnisvara läbi väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse, et sõlmida võidutöö autori(te)ga leping teose tellimiseks ja paigaldamiseks summas 26 000 eurot, milles sisaldub ka autoritasu. Summale lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks. Auhinnafondi suurus on kokku 1300 eurot. Esimese koha saanud kavandi eest preemiat ei maksta, see sisaldub võitjaga sõlmitava hankelepingu maksumuses.

Osalemistaotluste ja kavandite esitamise tähtaeg on 25. november 2020 kell 15.00. Võistlusjuhend on kättesaadav Riigi Kinnisvara kodulehel www.rkas.ee/hanked-ja-konkursid/kunstikonkursid.

Kunstiteoste tellimise seaduse kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoste hinna ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks. Seaduse mõte on, et avaliku otstarbega hoone ehitamise lahutamatu osa on hoonega sobiva kunstiteose või -teoste tellimine. Selle kaudu muutub avalik ruum esteetiliselt rikkamaks. Taoline kunstiteoste sihttellimine on mujal maailmas laialdaselt tuntud juba aastakümneid.