Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Tallinna Muusika- ja Balletikooli kunstikonkursi võidutöö „Helix“ on valminud

MUBA võidutöö "Helix" Foto: Martin Siplane

MUBA võidutöö "Helix" Foto: Martin Siplane

Vastavalt kunstiteoste tellimise seadusele korraldas Riigi Kinnisvara Tallinna Muusika- ja Balletikooli (MUBA) kunstikonkursi, mille võidutöö „Helix“ on tänaseks kooli siseõues valmis saanud. Teose avamine toimub ühekoos MUBA õppehoone avamisega septembris. 

 

Kunstikonkursi žürii tegi valiku 28 töö hulgast. Žürii sõnul kasutab võidutöö „Helix“ väga hästi ära MUBA „Vaikuse aia“ potentsiaali, lisades sinna vajaliku fookuspunkti ning sümboliseerides muusika ja tantsu loovat liikumist. Teose autorid on Liis Uustal, Egon Metusala, Mariliis Kundla, Mihkel Pajuste ja Mari Ronimois.

 

Vaikuse aia ringja istumisala ümber on kavandatud 4,7 meetrit kõrge ja 8,2 meetrit lai voolava vormiga roostevaba terastorudest valgeks värvitud struktuur, mis eraldab visuaalselt ülejäänud aiast, luues kutsuva pesalaadse koosolemise ruumi kõigile hoone kasutajatele, soosides seeläbi interdistsiplinaarset koostööd. Teose maksumus on 110 000 eurot, millele lisandub käibemaks.

 

Autorid kirjeldavad valminud tööd järgmiselt: „Skulptuuri ruumiline idee on tuua nähtavale dünaamika ehk liikuvus ja areng, mis on muusika lahutamatu osa. Skulptuuri sisuline idee on jätta ruum X-le, ehk võrrandis olevale tundmatule, muutujale. Skulptuur on eraldanud või piiranud ühe ruumiosa sisehoovist. X ehk tundmatu on spontaanselt tekkiv tantsu- või heliteos, mis selles kohas võib tekkida. Eesmärk on hoida tekkinud kvaliteet võimalikult vabana ja lasta sel end tõlgendada läbi igaühe enda ideemaastiku.“

 

Arhitektid Liis Uustal ja Egon Metusala on ABMA ehk Arhitektuuribüroo MA asutajad. Mariliis Kundla ja Mihkel Pajuste loovad valguskunsti ja disaini Spectra & Space stuudio nime all. Mari Ronimois on Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli rütmimuusika laulu eriala vilistlane ja lõpetanud San Francisco Konservatooriumi tehnoloogia ja rakendusliku kompositsiooni erialal.

 

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on alates 2021. aastast 110 000 eurot. „See muutus näitab, et kui ressurssi on rohkem, saab teha mastaapsemaid, põnevamaid ja tehniliselt keerukamaid taieseid," rääkis Riigi Kinnisvara ruumilahenduse projektijuht Sixten Heidmets.

 

Haridus- ja Teadusministeeriumi Tallinna Muusikakeskkool, Georg Otsa nimeline Tallinna Muusikakool ja Tallinna Balletikool on ühinenud riigikooliks nimetusega MUBA, kus hakkab õpetust saama suurem osa tuleviku Eesti professionaalsetest muusikutest ja tantsijatest. Ühendkool jätkab ja arendab paindlikul ning sünergilisel moel edasi kolme kooli seniseid traditsioone ja parimaid õppevorme nii klassikalise kui rütmimuusika kui klassikalise balleti ja kaasaegse tantsu õpetamisel. Pärnu mnt 59 aadressile ehitatud kool alustab tegevust 2022. aasta 1. septembril.

 

Võidutöö kohta saab rohkem lugeda siit: https://www.rkas.ee/et/uudised/tallinna-muusika-ja-balletikooli-kunstikonkursi-voitis-taies-helix

 

Vaata ka Eesti Rahvusringhäälingu kultuuriuudist, autor Reet Weidebaum: https://kultuur.err.ee/1608655498/muba-le-anti-ule-kooli-siseoue-kaunistama-hakkav-kunstiteos