Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Tallinnas asuv majutushoone otsib kunstiteost

Tulika 37 majutushoone kunstikonkurss

Tulika 37 majutushoone kunstikonkurss

Riigi Kinnisvara kuulutas välja kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse kasutusse mineva majutushoone fuajeesse Tallinnas Kristiine linnaosas, asukohaga Tulika tänav 37.

Kunstiteos kavandatakse rekonstrueeritava majutushoone esimese korruse fuajee seinale. Loodav taies peab esindama Eesti kunsti hetkeseisu ja olema sobiv ja kohane antud hoonesse, nii oma materjalide valiku kui ka teemakäsitluse poolest. Teos võib ühendada erinevaid kunstiliike, -vorme  ja materjale, loodava taiese tehnika ja materjal on vaba. Kunstiteose kontseptsioon võiks sobituda muidu rangesse interjööri ja olla positiivseks tervituseks hoonesse sisenemisel.

Tallinnas Tulika 37 krundil asuv hoone valmis 1970. aastal. Tallinna Transpordikooli ühiselamuna pikalt kasutuses olnud hoone viimane suurem rekonstrueerimine toimus 2011. aastal. Käesoleval aastal alustati hoone interjööri täieliku rekonstrueerimist tänapäeva vajadustele vastava majutushoone otstarbeks.

Žüriisse kuuluvad Tulika 37 hoone sisearhitekt Kristiina Kuus, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Herkki Erich Merila ja Britta Benno, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Linda Kaljundi ja Anneli Porri, Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse esindajad Jane Anton ning hääletusõiguseta tehnilised ekspert Ave Nael ning hääletusõiguseta tehniline ekspert Krista Ninaste Riigi Kinnisvarast.

Pärast kunstikonkursi võitja väljaselgitamist viib Riigi Kinnisvara läbi väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse, et sõlmida võidutöö autori(te)ga leping teose tellimiseks ja paigaldamiseks summas 19 700 eurot, milles sisaldub ka autoritasu. Summale lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks. Auhinnafondi suurus on kokku 800 eurot. Esimese koha saanud kavandi eest preemiat ei maksta, see sisaldub võitjaga sõlmitava hankelepingu maksumuses.

Osalemistaotluste ja kavandite esitamise tähtaeg on 22. september 2020 kell 15:00. Võistlusjuhend on kättesaadav Riigi Kinnisvara kodulehel www.rkas.ee/hanked-ja-konkursid/kunstikonkursid.

Riigi Kinnisvara korraldatud kunstiteoste tellimise konkursside tulemustel on 2019. aastast alates valminud:

 

  • Installatsioon „Säde“, autorid Taavi Kuningas, Argo Männik, Mihkel Urmet. Tallinna Euroopa Kool.
  • Skulptuur „Koduvalvur“, autor Jass Kaselaan. Rakvere Ametikooli õpilaskodu.
  • Skulptuur „Tera“, autorid Fred Truus ja Rainer Kaasik-Aaslav. Eesti Taimekasvatuse Instituudi teraviljade aretuskeskus Jõgevamaal.
  • Tekstiilikunst „Säsi“, autorid Johannes Valdma, Allar Esko ja Sirli Pohlak. Kohtla-Järve Gümnaasium.
  • Skulptuur „Justitia”, autor Vergo Vernik. Riigikohus.


Kunstiteoste tellimise seaduse kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoste hinna ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks. Seaduse mõte on, et avaliku otstarbega hoone ehitamise lahutamatu osa on hoonega sobiva kunstiteose või -teoste tellimine. Selle kaudu muutub avalik ruum esteetiliselt rikkamaks. Taoline kunstiteoste sihttellimine on mujal maailmas laialdaselt tuntud juba aastakümneid.