Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Laagris asuva Saue Riigigümnaasiumi haljasalal on valminud skulptuur „Kas sa koera oskad teha!?“

Skulptuur „Kas sa koera oskad teha!?“. Autorid ja foto: Oliver Soomets ja Argo Männik

Skulptuur „Kas sa koera oskad teha!?“. Autorid ja foto: Oliver Soomets ja Argo Männik

Vastavalt kunstiteoste tellimise seadusele korraldas Riigi Kinnisvara Laagris asuva Saue Riigigümnaasiumi kunstikonkursi, mille  võidutöö „Kas sa koera oskad teha!?“ on valmis saanud. Teose autoriteks on Oliver Soomets ja Argo Männik.

 

Kunstikonkursi žürii tegi valiku 19 töö hulgast. Žürii sõnul ärgitab heades proportsioonides ligi nelja meetri kõrgune roostevabast terasest värvitud skulptuur „Kas sa koera oskad teha!?“ loovusele ning võimele näha ja väljendada ennast loominguliselt ja mänguliselt.
 


Autorid kirjeldavad valminud tööd järgmiselt:

„Skulptuur „Kas sa koera oskad teha!?“ kujutab lapsepõlvest tuttavat mänguasja. On ta nüüd lind või loom või kas autor tõesti ei osanud koera teha, jääb vaataja otsustada. Teose eesmärk on tekitada teadmishimu, panna mööduja mõtisklema loovuse üle laiemalt ja nägema asju omamoodi „õigesti” ning küsima küsimuse - kas ka mina ikka oskan koera teha?“.

 

Oliver Soomets ja Argo Männik on Eesti Kunstiakadeemias hariduse saanud arhitekt ja metallikunstnik. Võidutöö autorid on kunagised tudengipõlve toakaaslased, kes on aastate jooksul nii tandemina kui ka eraldi loonud õige mitmeid avaliku ruumi taieseid.

 

Riigi Kinnisvara korraldas kunstikonkursi Haridus- ja Teadusministeeriumi tellimisel Laagri gümnaasiumile, mis alates 13.08.2021 kannab nimetust Saue Riigigümnaasium. Hoone esisele haljasalale kavandatud maamägi kujundikeel loob tundliku kompositsiooni ümbruse ja koolihoone planeeringuga ning toob maastikku vertikaalset liikumist ja dünaamilisust. Teose maksumus on 63 500 eurot, millele lisandub käibemaks.

 

540 õpilasele ja 45 õpetajale kavandatav tänapäevane õppe- ja spordihoone ehitatakse Saue valda Laagrisse. Uue õppehoone suletud netopindala on ca 4500 m², tegemist on A-energiaklassi hoonega. Saue Riigigümnaasium alustab tegevust 1. septembril 2022. aastal. Laagri riigigümnaasiumi rajamist toetatakse riigieelarvelistest vahenditest ning Euroopa Regionaalarengu Fondist.

 

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele.

 

Võidutöö kohta saab lähemalt lugeda siit:
https://www.rkas.ee/et/uudised/laagris-asuva-saue-riigigumnaasiumi-kunstikonkursi-voitis-taies-kas-sa-koera-oskad-teha