Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Valga kohtu- ja riigimaja pakub ajaloohõngulist ja väärikat tööpinda 18 asutusele

Valga kohtu- ja riigimaja avamine. Foto: Margus Pahv

Valga kohtu- ja riigimaja avamine. Foto: Margus Pahv

Täna pidulikult avatud ajalooline hoone Valgas on 111-aastane endine pangahoone, mis on saanud tänu rekonstrueerimisele uue elu riigimajana. Riigimajas pakub avalikke teenuseid 18 asutust.

 

Riigimaja rajamise eesmärk on pakkuda kohalikele inimesetele ja ettevõtjatele võimalikult laia ringi riigiteenuseid ühest kohast ning teha asutuste koostööd lihtsamaks, samuti saavutada kokkuhoidu erinevate asutuste tööpindadelt. Kokku ehitab riik 18 riigimaja 13 linnas üle Eesti.

 

„Riigimajad on igati tasuv investeering. Juba toimivate riigimajade pealt näeme, et koospaiknemisest on kasu – riik on halduskuludelt märkimisväärselt kokku hoidnud ning loonud võimaluse töötada pealinnast väljapool,“ sõnas rahandusminister Mart Võrklaev. „Samas, nagu näitab tagasiside, hindavad inimesed tõepoolest võimalust ajada asjad korda kodu lähedal ühes kohas ehk riigi teenused on kodanikele lähemal.“

 

Valga maja on järjekorras seitsmes ning esimene riigimaja Eestis, kus lisaks riigiasutustele on hoones esindatud ka kohus ja prokuratuur. Justiitsminister Kalle Laaneti sõnul näitab riigimaja avamine meie kõige lõunapoolsemas linnas Valgas, et riigiasutuste töö ei käi ainult pealinnas, vaid kvaliteetseid teenuseid pakutakse ka teistes Eestimaa nurkades. „Kaasaegsed lahendused pakuvad kindlasti tuge meie õigusemõistjatele, aga ka neile inimestele, kes tulevad kohtusse oma õiguste eest seisma,“ märkis ta.

 

Riigi Kinnisvara juhatuse liikme Tarmo Leppoja sõnul on uue riigimaja näol tegemist linna ühe vanima hoonega ning olulise maamärgiga Valga südames. „Mul on hea meel, et suutsime projekteerimise ja ehituse käigus kõik tekkinud väljakutsed ületada ning ühe muinsuskaitsealuse ehitismälestise taas elule äratada. Kuna hoones asuvad ka kohus ja prokuratuur, tuli arvestada nii rangemate turvanõuete kui eritingimustega hoonesisese logistika korraldamisel,“ rääkis Leppoja. „Loodame, et uus maja on külalistele koht, kus on kerge ja mugav ametiasutustega suhelda ning riigitöötajatele keskkond, kus on hea olla ja töötada.“

 

Valga riigimajas on loodud 105 töökohta, lisaks asub kolmandal korrusel neli kaugtöökohta. Hoone netopindala on 4139,8 m2. Uuenduste käigus sai maja kõik kaasaegsed tehnosüsteemid, hoones on kaks lifti ning õuealal katusealune jalgrattaparkla. Maja koosolekutesaali ilmestab kunstikonkursi võitja Erko Luhaaru maaliseeria „Kujund linna keskel“.

 

"Kahtlemata oli sellise väärika ajalooga hoone rekonstrueerimine meeskonnale tõsine väljakutse. Seda ennekõike arvestades hoone mitmekülgset funktsiooni. Tänapäevaste tehniliste lahenduste ja normide tagamine ajaloolises hoones on silmapaistev kompromisside kunst ning nende ühildamine nõuab osapoolte maksimaalset pingutust. Ehkki lõpptulemus pakub täna silmailu ja kõrgtehnoloogilist funktsionaalsust, on pealiskihi all tegelikult taastatud konstruktsioonides peidus tõelised insenertehnilised lahendused ja pea sadakond kilomeetrit kaabliteid," sõnas Tartu Ehitus AS-i tegevjuht Alar Loo.

 

Riigimaja loomisega saavutatakse märkimisväärne investeeringute kokkuhoid – Valgas vabaneb üle linna seitse varem kasutuses olnud asutuste pinda. Vabanevatele hoonetele leitakse uus otstarve ja see loob lisandväärtust ning uusi võimalusi arenguks tervele piirkonnale.

 

Valga riigimajas pakuvad avalikke teenuseid Maa-amet, Transpordiamet, Terviseamet,  Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet, Tööinspektsioon, Keskkonnaamet, Eesti Rahvakultuuri Keskus, Prokuratuur, Põllumajandus- ja Toiduamet, Muinsuskaitseamet, Haridus- ja Noorteamet, Tartu Maakohus, Maksu- ja Tolliamet, Sotsiaalkindlustusamet, Rahandusministeerium, Regionaal- ja Põllumajandusministeerium, Riigi Tugiteenuste Keskus, Riigi IT Keskus.

 

Riigimaja asub Valga kesklinnas aadressil Kesk 12.

 

Valga riigimaja projekteeris Projekt O2 OÜ (arhitektid Margit Aule, Laura Ojala, Karina Krestinov-Priddle; sisearhitektid Liis Tarbe, Margit Argus, Katariina Teigar). Ehitasid Tartu Ehitus AS ja Tera Ehitus OÜ, omanikujärelevalvet teostas Keskkonnaprojekt OÜ ning hoone tellis Rahandusministeerium. Hoone maksumus on 7,7 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks.