Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Valga riigi- ja kohtumaja kunstikonkursi võitis Erko Luhaaru maaliseeria „Kujund linna keskel”

I koht „Kujund linna keskel”. Autor: Erko Luhaaru

I koht „Kujund linna keskel”. Autor: Erko Luhaaru

Riigi Kinnisvara viis läbi kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus Valga riigi- ja kohtumaja koosolekutesaali seinale. Žürii tegi valiku 19 kavandi hulgast ja valis võitjaks Erko Luhaaru maaliseeria „Kujund linna keskel“.

 

Žürii hinnangul peegeldab Valga linna paisjärvede stiliseeritud kujundit edasi andev võidutöö voolavat ja vaheldusrikast Valga linna. Leitud on hea balanss jutustava kujundi ja abstraktsuse vahel.

 

Akrüültehnikas tahvelmaalid luuakse kihtide valamistehnikas, kus igal 4 mm läbimõõduga kihil lastakse täielikult kuivada, eesmärk on järgneva kihiga saavutada ülevoolavuse efekt. Viiest teosest koosnev maaliseeria iga teos on 2,1 meetrit kõrge ja 1,2 meetrit lai.

 

Riigi Kinnisvara projektidirektori Kärt Vabriti sõnul kõnetab tugeva motiiviga võidutöö hästi Valga elanikke ja kogukonda laiemalt. „Meeldivat atmosfääri loov autoritehnikas maaliseeria kasutab hästi ära ruumi potentsiaali, suhestub professionaalselt nii ajaloolise hoonega kui ka kaasaegse riigi- ja kohtumaja funktsiooniga,“ ütles Vabrit.

I koht „Kujund linna keskel”. Autor: Erko Luhaaru
I koht „Kujund linna keskel”. Autor: Erko Luhaaru

Võidutöö autor Erko Luhaaru on lõpetanud Tallinna Tehnikakõrgkooli arhitektuuri eriala, Brandenburgi Tehnikaülikooli magistriõppe European Architecture Dialogue, mille raames õppis kaheksas Euroopa arhitektuuri ja kunstiülikoolis, sh Berliini Kunstiülikoolis, Innsbrucki ja Tel Avivi ülikoolis. Luhaaru on tuntud eelkõige arhitektina, kelle huviks on ruumi mõtestamine ja elavdamine läbi arhitektuuri, installatsiooni või kunsti.„Töö „Kujund linna keskel“ algas tajust, et piirilinn pole piir ega lõpp vaid voolav, jätkuv ja elav. Kujund ise läbis mitmeid vorme, enne, kui jõudis loodusliku vormi endini,“ sõnas võidutöö autor Erko Luhaaru.


 

Kunstikonkursi võidutöö autorilt tellitava maaliseeria maksumus ilma käibemaksuta on 62 100 eurot. Võidutöö „Kujund linna keskel“ valmib 2023. aasta kevadel.

II koht „Käte maastik“. Autorid: Siiri Jüris ja Liisa Kaljula
II koht „Käte maastik“. Autorid: Siiri Jüris ja Liisa Kaljula 

Teise koha pälvis kunstnik Siiri Jürise ja kuraator Liisa Kaljula koostööst sündinud isikupärase ja julgelt mõjuva tahvelmaalide kavand „Käte maastik“. Teosed sümboliseerivad inimkeskset lähenemist avalikele teenustele, kus tervitavad, arutlevad ja sõbralikult viipavad käed on kui hea suhtluskultuuri sümbolid.

III koht „Juuretasand“. Autorid: Jass Kaselaan ja Jenny Grönholm
III koht „Juuretasand“. Autorid: Jass Kaselaan ja Jenny Grönholm

Kolmanda koha saavutas Jass Kaselaane ja Jenny Grönholmi mõtestatud kujundiga reljeefsete puitpannoode kavand „Juuretasand“. Juured on algus, päritolu, lähtekoht ja põhjus. Juured hoiavad kinni ja toidavad, seda nii otseses kui ka ülekantud tähenduses. Juured sümboliseerivad seda, kes ja kus me oleme.

 

Riigi Kinnisvara projektidirektori Kärt Vabriti sõnul on riigimajade loomise idee aluseks riigi, sh asutuste soov kodanikke teenindada parimal võimalikul viisil ning lihtsustada riigi ja kodaniku vahelist suhtlemist. Kevadel valmivasse Valga riigi- ja kohtumajja on planeeritud Tartu Maakohtu Valga Kohtumaja, Lõuna Ringkonnaprokuratuuri, Maksu- ja Tolliameti, Sotsiaalkindlustusameti, Põllumajandus- ja Toiduameti, Terviseameti, Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti, Eesti Rahvakultuuri Keskuse, Rahandusministeeriumi Infotehnoloogiakeskuse, Riigi Tugiteenuste Keskuse, Rahandusministeeriumi regionaalhalduse talituse, Muinsuskaitseameti, Tööinspektsiooni, Keeleinspektsiooni, Maa-ameti, Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti, Võidutöö autor Noorteameti ja Keskkonnaameti tööruumid.

 

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid žürii esimees Valga riigi- ja kohtumaja rekonstrueerimisprojekti sisearhitekt Margit Argus, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Kaarel Eelma ja Loit Jõekalda, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Anu Allas ja Katrin Kivimaa ning Riigi Kinnisvara esindaja Kärt Vabrit.

 

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on alates 2021. aastast 110 000 eurot.