Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Maaelu Teadmuskeskuses valmis skulptor Vergo Verniku kunstiteos „Elu sees“

Võidutöö „Elu sees“. Autor Vergo Vernik. Foto: Krista Kõiv

Võidutöö „Elu sees“. Autor Vergo Vernik. Foto: Krista Kõiv

Maaelu Teadmuskeskuses valmis Põllumajandusuuringute Keskuse kunstikonkursi võidutöö „Elu sees“. Kunstikonkursi võidutöö autor on Vergo Vernik. Valminud teos on monumentaalne pronksist kõrgreljeef, mis on inspireeritud looduse dünaamikast ja selle vormidest.

 

Riigi Kinnisvara kuulutas välja 4. mail 2021 kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus rekonstrueeritava Põllumajandusuuringute Keskuse Saku peahoonesse. Põllumajandusuuringute Keskus kannab 2023. aasta algusest nime Maaelu Teadmuskeskus (METK), kuhu valminud võidutöö suhestub tundlikult põllumajanduse temaatikaga.

 

Seinast välja astuvas üle nelja meetri laiuses monumentaalses pronksist kõrgreljeefis on ühendatud klassikaline loodusvormide ilu ja ajatu abstraktne kompositsioon.

 

Võidutöö „Elu sees“. Autor Vergo Vernik. Foto: Krista Kõiv
Võidutöö „Elu sees“. Autor Vergo Vernik. Foto: Krista Kõiv

 

„Riigi Kinnisvara poolt korraldatud kunstikonkursid on olnud populaarsed – viimasel viiel aastal on esitatud igale konkursile keskmiselt 25 kavandit ning kunstiteoste tellimise konkursside tulemustel on valminud 31 avalikku ruumi rikastavat teost. Käesolev METKi võidutöö valiti tervelt 36 kavandi hulgast. Valitud kunstiteosega muudame ümbritseva keskkonna esteetiliselt rikkamaks, anname ruumile võimaluse seal olijaid üllatada ja inspireerida,“ sõnas Riigi Kinnisvara ruumilahenduse projektijuht Sixten Heidmets.  „Laborikeskuse vestibüülis asuv kunstiteos väljendab selgelt asutuse sajandipikkust kogemust,“ rõõmustab METKi kommunikatsioonijuht Krista Kõiv. „Täname väärika ja meie igapäevatöödest inspireeritud teose eest,“ lisas ta.

 

Võidutöö autor Vergo Vernik on isikupärase vormikeelega kunstnik, kes hindab kõrgelt traditsioonilisi skulptuuritehnikaid. Viimastel aastatel on Vernik edukalt esinenud monumentaalkunsti alal, valminud on vabadusvõitlejate monument Iisakul, Voldemar ja Elfriede Lenderi monument Politseiaia pargis Tallinnas, Justitia skulptuur Riigikohtus Tartus ning Konstantin Pätsi monument Estonia teatri lähistel.

 

Kunstikonkursi võidutöö maksumus ilma käibemaksuta on 73 000 eurot.

 

Võidutöö kohta saab lähemalt lugeda siit:

https://www.rkas.ee/et/uudised/pollumajandusuuringute-keskuse-vestibuuli-hakkab-ilmestama-vergo-verniku-pronksist-pannoo

 

Maaelu Teadmuskeskuse Sakus asuva labori- ja büroohoone rekonstrueerimistööd on lõpusirgel ja hoone avamine on planeeritud aprilli.

 

Alates 1. jaanuarist 2023 ühinesid Eesti Taimekasvatuse Instituut (ETKI) ja Põllumajandusuuringute Keskus (PMK) üheks asutuseks. Ühendasutuse nimi on Maaelu Teadmuskeskus (METK).