Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Paide riigigümnaasiumi kunstiteos „Teadmiste värvid“ on valminud

Installatsioon „Teadmiste värvid“

Installatsioon „Teadmiste värvid“

Vahram Muradyani ja Svetlana Bogomolova värviküllane installatsioon „Teadmiste värvid“ on uue Paide riigigümnaasiumi toitlustusala ilmestav taies, millele avaneb vaade hoone kõigilt kolmelt korruselt ning läbi klaasfassaadi ka tänavalt.

 

Installatsioon kujutab abstraheeritult erinevaid nooruse, kasvu, õppimise ja tasakaalu sümboleid. Teose moodustavad alumiiniumlehtedest detailid, mis kihiliselt asetsedes ning taustseinast eendudes annavad seinataiesele ruumilise efekti. Installatsioon on 9,7m lai, 6,5m kõrge ja 15cm seinast eenduv.
 

Installatsioon „Teadmiste värvid“
Installatsioon „Teadmiste värvid“


Autorid mõtestavad oma kunstiteose tausta järgnevalt: „Paide riigigümnaasiumi hooneansambel on vaimustav, kooli sisearhitektuurse lahenduse juures inspireerisid meid taiesele broneeritud seina ja ruumi proportsioonid ning vaatenurkade ja vahemaade rohkus kunstiteosele. Uue hooneosa astmelised vormid ja vana hooneosa ajaloolisus said teose kontseptsiooni lähtepunktiks. Huvitav väljakutse oli visualiseerida taiese idee esteetikasse, mis täiendaks koolimaja nooruslikul viisil.“

 

Paide riigigümnaasiumi äsja valminud hooneansambli moodustab muinsuskaitsealune ajalooline ning uus hooneosa. Kunstiteose asukohaks on uue hoone idasein söögisaalis. Paide riigigümnaasiumi on projekteerinud Salto arhitektuuribüroo, sisearhitektuurse lahenduse on loonud Pink sisearhitektid

 

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele.