Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Narvas avati Eesti taasiseseisvumisaja esimene kaasaegne koolimaja

Narva riigigümnaasiumi avamine. Foto: Margus Pahv

Narva riigigümnaasiumi avamine. Foto: Margus Pahv

Täna, 1. septembril 2023, tähistas Narva Gümnaasiumi koolipere avaaktusega uue kooliaasta algust. Tähtsale sündmusele koolimaja lipuväljakule kogunes üle kuuesaja inimese, et olla tunnistajaks uue ja kaasaegse koolimaja avamisele Narvas.

 

Aktus kätkes endas mitmeid olulisi ja traditsioonilisi tegevusi, millest üheks oli kooli lipu sisseõnnistamine. Lipu pühitsesid sisse Narva Maarja koguduse pastor Vladimir Batuhtin ja Narva Õigeusu kiriku vaimulik Artemi Bondarev. Naelad lipuvardasse lõid koolijuht Teivi Gabriel, haridus- ja teadusminister Kristina Kallas, linnapea Katri Raik, uue kooli õpetajate esindaja Tatjana Mihhailova ja õpilaste esindaja Tatjana Mihhailova.

 

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas tõdes, et see aasta on eriline, sest Narvas alustab tööd kaks uut riigigümnaasiumi. „Uute koolide avamine Narvas aitab pakkuda piirkonna noortele ühtlaselt kõrgel tasemel eestikeelset gümnaasiumiharidust. Usun, et riigigümnaasiumid oma õhustiku ja kaasaegse inspireeriva koolikeskkonnaga on noortele täiendavaks motivatsiooniks, et omandada hea gümnaasiumiharidus ning suurepärane eesti keele oskus – nii on neile kõik uksed edaspidi valla,“ tõdes minister ja soovis sujuvat sisseelamist uude kooliaastasse ning inspireerivaid õppimise hetki.
 

„Narva linn rõõmustab ja on tänulik kahe uue riigigümnaasiumi üle. Uus koolikeskkond, uus juht, uued õpetajad – kõik see toob kaasa uue koolikultuuri. Narva linn astub kindlate sammudega kooliuuenduse teel,“ rõõmustas linnapea Katri Raik.

 

Koolijuhi Teivi Gabrieli sõnul on tema ja tema meeskond  täna valmis alustama uut õppeaastat kaasates koolikultuuri kujundamisesse nii õpilasi, lapsevanemaid kui ka kogukonda laiemalt: "Koolikogukonna ootus on olla kuuldud, nähtud ja kaasatud. Meie soov on säilitada praegused head praktikad, aga oleme valmis ka positiivseteks muutusteks. Narva Gümnaasium on tõestus haridusinnovatsioonist ja muutuste võimalikkusest," lisas Gabriel.

„Uus koolihoone Narvas ei paku ainult kaasaegseid õppetingimusi, vaid sümboliseerib ka riigi pühendumist ja investeeringuid õpilaste arengusse ja Eesti tulevikku. See on paik, kus loovus ja teadmishimu saavad soodsa keskkonna ning kus õpilastel on võimalus unistada suurelt. Kooliaastad peaksid andma noorele inimesele ruumi otsida, katsetada, unistada ja valida just see, mis tundub talle õige. Seda ruumi uues Narva riigigümnaasiumis kindlasti jagub," sõnas Riigi Kinnisvara juhatuse esimees Kati Kusmin.

 

Õppehoone arhitektuurikonkursi võitis Salto AB OÜ ideekavandiga „Tahvel“, mille autorid on Maarja Kask, Ralf Lõoke, Martin McLean ja Ragnar Põllukivi. Hoone sisearhitektid on Marja Viltrop ja Liisa Põime. Koolimaja ehitas AS Ehitustrust ja omanikujärelevalvet teostas Infragate Eesti AS.

 

Narva riigigümnaasiumi ehitustöid rahastati Euroopa Regionaalarengu Fondist ja riigieelarvest. Projekti kogumaksumus on 15,8 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks.

 

Koolihoone lahendus lähtub asukoha pinnavormist ning koolikorpused paiknevad astmeliselt vastavalt tänavatasapinna kaldele. Maapinna reljeefist tulenev astmelisus on selgelt tajutav ka siseruumis, kus eritasandid moodustavad voolava ja isikupärase kooli keskkonna, mis teadlikult väldib korruselisust ja rõhutab visuaalset terviklikkust ning pikki vaateid, samuti kulgemist läbi kogu maja. Narva Gümnaasium on riigigümnaasium, kus asub õppima 561 õpilast.

 

Koolihoone esist kaunistab skulptor Art Allmägi installatsioon „Viljakal pinnal", mis loob visuaalsel ja ideelisel tasandil seose kompositsiooni tsentris kasvava tammepuuga. Tammetõru on suurepärane rahvuste ülene teadmiste ja hariduse sümbol, mida on hea kasutada kooli igapäevaelus.
 

Ida-Virumaale valmib 2023. aastal ka teine Narva Eesti riigigümnaasiumi õppehoone, mis ehitatakse aadressile Hariduse tn 3 ning mis valmib 2023. aasta lõpus.