Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Riigi Kinnisvara kuulutas välja Saaremaa riigigümnaasiumi kunstikonkursi

Saaremaa Gümnaasiumi arhitektuurikonkursi võitja

Saaremaa Gümnaasiumi arhitektuurikonkursi võitja

Riigi Kinnisvara koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga kuulutas välja kunstikonkursi leidmaks parimad kunstiteoste ideelahendused rajatavale Saaremaa riigigümnaasiumi hoonesse (Väljaku 8, Kuressaare). Otsitav monumentaalne laetaies on planeeritud hoone kesksesse mahtu, peatrepi kohale ning tervitades hoonesse sisenejat.

Pakutav teos peab olema tasapinnaline, näiteks laemaal, kollaaž, foto või graafika laeteos jne, võib ühendada erinevaid kunstiliike ja materjale, kuid lubatud ei ole elektroonilised lahendused. Teosele on broneeritud peatrepi kohale jääv ovaalne laepind pindalaga 91 m2, mõõtudega 14 x 6,5m.

Pakutavad teosed peaksid sobituma hoonesse nii oma materjalide valiku kui ka teemakäsitluse poolest, olema kaudselt seotud noorte, nende ees seisvate valikute, hariduse ja/või kooli asukohaga. 

Saaremaa riigigümnaasiumi uue hoone on projekteerinud arhitektid Kai Süda, Risto Parve, Margit Valma, Martin Kinks, Heldi Jürisoo, Marju Tammik (KARISMA arhitektid OÜ), hoone sisearhitektid on  Mari Põld, Kadi Karmann, kaasa on töötanud Elizabeth Saal. Saaremaa riigigümnaasiumi hoone on planeeritud puidust konstruktsioonidega, hoone kandekarkassi moodustavad liimpuidust postid, talad ja ristkihtpuidust seinad, vahe- ning katuslaed. Sisearhitektuurne kontseptsioon lähtub majas nähtavale jäävast konstruktiivsest valgendatud kuuse liimpuidust. Sooja puidutooni tasakaalustab jaheda alatooniga helesinine lagi ja põrand. Saaremaa riigigümnaasiumi avamine on planeeritud 2021. aasta sügiseks.

Osalemistaotluste ja kavandite esitamise tähtaeg on 18. november 2020 kell 15.00. Võistlusjuhend on kättesaadav Riigi Kinnisvara kodulehelt https://www.rkas.ee/hanked-ja-konkursid/kunstikonkursid. 
 

Saaremaa riigigümnaasiumi kunstikonkurss


Žüriisse kuuluvad Saaremaa riigigümnaasiumi hoone sisearhitekt Mari Põld, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Rait Prääts ja Lauri Sillak, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Mart Kalm ja Eha Komissarov, Saaremaa riigigümnaasiumi direktor Ivo Visak ning hääletusõiguseta ekspertliikmetena hoone arhitekt Kai Süda, Saaremaa vallavalitsuse arhitekt Piret Miller ja tehniline ekspert Ago Rist Riigi Kinnisvarast.
 

Saaremaa riigigümnaasiumi kunstikonkurss


Pärast kunstikonkursi võitja väljaselgitamist viib Riigi Kinnisvara läbi väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse, et sõlmida võidutöö autori(te)ga leping teose tellimiseks ja paigaldamiseks summas 65 000 eurot, milles sisaldub ka autoritasu. Summale lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks. Auhinnafondi suurus on kokku 3250 eurot. Esimese koha saanud kavandi eest preemiat ei maksta, see sisaldub võitjaga sõlmitava hankelepingu maksumuses.

Kunstiteoste tellimise seaduse kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoste hinna ülempiir on 65 000 eurot. Summadele lisandub käibemaksukohuslaste puhul käibemaks. Seaduse mõte on, et avaliku otstarbega hoone ehitamise lahutamatu osa on hoonega sobiva kunstiteose või -teoste tellimine. Selle kaudu muutub avalik ruum esteetiliselt rikkamaks. Taoline kunstiteoste sihttellimine on mujal maailmas laialdaselt tuntud juba aastakümneid.