Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Tõnismäe riigigümnaasiumi õppehoone rahvusvahelisele arhitektuurikonkursile laekus rekordarv võistlustöid

Tõnismäe riigigümnaasiumi arhitektuurikonkurss

Tõnismäe riigigümnaasiumi arhitektuurikonkurss

Riigi Kinnisvara, Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Eesti Arhitektide Liiduga koostöös korraldatud Tõnismäe riigigümnaasiumi õppehoone (Endla tn 13, Lõkke tn 5 ja 3a kinnistutel) arhitektuurivõistlusele laekus rekordarv võistlustöid. Tähtajaks esitati kokku 22 ideekavandit. Uus riigigümnaasium alustab õppetegevust septembris 2023.

Riigi Kinnisvara arhitekt Kalle Komissarovi sõnul näitab osalejate suur huvi ennekõike arhitektuurivõistluste propageerimise nimel tehtud aastatepikkuse töö tulemust. „Kui sellele lisada intrigeeriv asukoht, riigigümnaasiumite programmi edulugu ja RKAS kvaliteedimärk- saame mudeli, mida võib julgelt rakendada ka teistel avaliku sektori objektidel.“

Viimaste aastate populaarseimad riigigümnaasiumi hoonete arhitektuurivõistlused on olnud Rae ja Pelgulinna koolihooned 19, Saaremaa 17, Rakvere 16 ning Kohtla-Järve 14 võistlustööga. 

Tõnismäe riigigümnaasiumi koolihoone on planeeritud kuni 900 õpilasele ning 80 õpetajale ja muule personalile. Planeeritava riigigümnaasiumi õppehoone eeldatav suletud netopind on ca 7075 m². Ideekonkursi preemiafond on kokku 36 000 eurot. Järgmiseks alustab Riigi Kinnisvara ideekavandite läbivaatust, pakkujate kvalifitseerimist ning muude hankeprotseduuride läbiviimist.

Lisaks Endla tn 13, Lõkke tn 5 ja 3a kinnistutele kuulub Tõnismäe riigigümnaasiumi võistlusalasse veel tänavamaa Endla tänaval kõnnitee ja tänavahaljastuse mahus ning osa Lõkke tänavat kõnnitee ja sõidutee mahus tänava vastaskülje kinnistute piirini. Selliselt on võimalus Endla tänavale juurde tuua kõrghaljastust ning luua kergliiklusteid, mis muudab tänava inimsõbralikumaks. Võistlusala suurus on 5917 m².

Žüriisse kuuluvad Indrek Riisaar Haridus- ja Teadusministeeriumist, arhitekt Kaidi Põldoja Tallinna Linnaplaneerimise ametist, Eesti Arhitektide Liidust Martin Aunin ja Ra Luhse ning Eesti Sisearhitektide Liidust Eeva Masso. Žürii koordinaator on Riigi Kinnisvara arhitekt Kalle Komissarov.

Taustainfoks:
Kokku tegutseb 1. septembri 2019 seisuga 16 riigigümnaasiumi, 13 erinevas maakonnas. 2021 alustavad õppetööd riigigümnaasiumid Tabasalus, Paides ja Kuressaares, 2022 Rakveres, Tallinnas Mustamäel ja Laagris ning 2023. aastal avatakse Rae, Tallinna (Kolde pst) ja Narva (Puškini tn ja Kraavi tn) riigigümnaasiumid.