Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Uhke on olla eestlane ja tunda, et riik ise astub sammu kodanikele lähemale

Uhke on olla eestlane ja tunda, et riik ise astub sammu kodanikele lähemale

Uhke on olla eestlane ja tunda, et riik ise astub sammu kodanikele lähemale

Disainibüroo Velvet produtsent Kadri Pukk



Esiteks ma tahan öelda aitäh kogu disainibüroo Velvet meeskonna nimel, et saime võimaluse osaleda riigimajade sisegraafika tervikkontseptsiooni loomisel. Me oleme nii tänulikud kõikide nende kontaktide eest, kellega ligipääsetavuse teemat riigimajade kontekstis oleme saanud puudutada, tõstatada ja tähtsustada. Ja ise õppida.



Uhke on olla eestlane ja tunda, et riik ise astub sammu kodanikele lähemale. Ilusasti ja inimlikult. Ning hoolib sellest et kõik tunneksid ennast võimalikult iseseisvatena.



Kui nüüd rääkida täpsemalt sisust, siis riigimajade sisegraafika tervikkontseptsiooni kese ja alguspunkt on inimene. Inimene, kes riigimaja külastab, ja inimene, kes riigimajas töötab. Loomulikult ka riik, aga esimeses järgus ikkagi inimene. Seetõttu on funktsionaalses sisegraafikas lähtutud universaaldisaini põhimõtetest, samas kasutatud nii värvigammana kui ka graafiliste elementidena riigi sümboolikat. Viiteid leiab nii rahvusvärvidele aga ka riigivapile, materjalina on loomulikult eestlaslik ja südamelähedane puit ning teatud ruumides on seintel võimalik lugeda ka Eesti armsate kirjanike loodud ridu. Selles mõttes on riigimajade graafilise identiteedi sünd olnud vägagi loomulik järk riigi visuaalile ning Velveti loodud riigiasutuste ühtsele identiteedile. Samas kui universaaldisaini teema küttis majas märksa rohkem kirgi.



Ideaalselt (samas täiesti juhuslikult) ajastatuna külastasid Velvetit riigimajade projekti alguses maailmatasemel kolleegid Amsterdamist, Mijksenaar agentuurist, kellega koos ligipääsetavuse ja funktsionaalse liikumisteede disaini teema samuti põnevaks aruteluks oli. Veel õnnestus meil koos Hollandi kolleegide ja Juta Saarevetiga sama teemat ka Õiguskantsleri Kantselei väärika ja paljuks kohustava laua taga arutleda. Seega, üks väga suur kivi oli veerema lükatud ja taganeda ei tahtnud enam keegi.   



Universaaldisain lihtsustatuna tähendabki kõikidele sobivat disaini. Ehk toode, teenus, hoone on disainitud selliselt, et võimalikult lai kasutajaskond, sõltumata nende vaimsest ja/või füüsilisest võimekusest saab seda kasutada. Ideaalis on terve kasutamiseks mõeldud teenus ja ruum disainitud selliselt, mitte üks osa riiulist või ruum keldrikorrusel.



Et riigimajad hakkavad asuma pigem juba olemasolevates, aga uuenduskuuri saavates hoonetes, ei saa me kahjuks kaasa rääkida hoone universaalselt kasutatavana loomisel, ent luua ruumile “kasutusjuhised” selliselt, et võimalikult suur hulk inimesi seal ennast hästi, turvaliselt ja hoituna tunneks. Ka riigimajade teenused ning klienditeekonnad on läbi töötatud just lihtsust, loogilisust ja intuitiivsust arvestades.



Velveti jaoks ongi riigimajade projekt ligipääsetavuse teemal seni kõige suuremahulisem olnud. Oleme teemat küll varasemate projektide käigus siit ja sealtpoolt puudutanud aga n-ö pulkadeks sai see teema võetud nüüd, koos Riigi Kinnisvaraga. Ühiselt oleme kohtunud seda teemat valdavate ning südant valutavate äärmiselt toredate inimestega. Mis andiski põhjust ka meil end teemaga kurssi viia ning veidikene mõttesuunda kohandada. Universaaldisaini kasutus ei ole tegelikult midagi ekstra. See on pigem laiem vaade ja ka nutikus, kuidas (antud juhul) ruumi väärindada.



Sellised lihtsad asjad nagu lohukeste arv käsipuu all markeerimas korrust, kus asud. Lihtsalt avatavad uksed. Tekstide ja piktogrammide kooskasutus. Kombatavad ruumiplaanid. Silmus- ja kõnevõimendid. Mobiilile tulevad järjekorranumbri teated või kasvõi kohalejõudmisjuhiste tekstiline edastus veebilehel, mis nõuavad tegelikult väga väikest pingutust ja panust, võrreldes sellega, kui suure muudatuse see meie ja meie lähedaste elus saab teha.