Teksti suurus

Reakõrgus

Kontrast

Valmis Pärnu siseturvalisuse ühishoone kunstikonkursi võidutöö „Kibuvits“

Võidutöö "Kibuvits". Autor Urmas Viik.

Võidutöö "Kibuvits". Autor Urmas Viik.

Riigi Kinnisvara koostöös Siseministeeriumiga kuulutas välja kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus Pärnu siseturvalisuse ühishoonele. Võidutööks valitud Urmas Viigi installatsioon „Kibuvits“ valmis 2022. detsembris.

 

Võidutöö lähtekujundiks on talvine kibuvitsapõõsas, mille oksi ehivad punakad viljad ja okkad. Ligi 3 meetri kõrguse ja kogu betoonvarikatust katva installatsiooni konstruktsiooni materjalideks on roostevabast terasest torud ning punasest klaasist puhutud kuplid. Pimedal ajal käivitub valgusprogramm, mis avab installatsiooni uue külje - öös kumavate ja õhus hõõguvate punakate marjade lummava rea. Urmas Viigi kunstikonkursi kavand kandis tööpealkirja „Okas“. Installatsioon sai valmides pealkirja „Kibuvits“.

 

Võidutöö "Kibuvits". Autor Urmas Viik.
Võidutöö "Kibuvits". Autor Urmas Viik.

Autori sõnul ravib kibuvits abivajajat ning torkab rahurikkujat. Installatsiooni lähtekujundiks on talvine kibuvitsapõõsas, mille õitseaeg on möödas, lehed langenud, oksi ehivad punased viljad ja okkad.

 

Võidutöö autor Urmas Viik on põneva ja isikupärase käekirjaga rahvusvaheliselt hinnatud graafik, illustraator ja installatsioonikunstnik, endine kauaaegne Eesti Kunstiakadeemia graafikaosakonna kui ka Tallinna Ülikooli kunstiosakonna professor.  Urmas Viik pälvis eelmisel aastal president Alar Kariselt Valgetähe IV klassi teenetemärgi. Viigi tööd asuvad mh Eesti Kunstimuuseumi, Portlandi Kunstimuuseumi, Rauma Kunstimuuseumi kogudes ning erakogudes ja avalikes paikades Eestis, Austrias, Hispaanias, Hollandis, Kanadas, Rootsis, Saksamaal, Soomes, Taanis, Šotimaal ja USA-s.

Võidutöö "Kibuvits". Autor Urmas Viik.
Võidutöö "Kibuvits". Autor Urmas Viik.

Pärnu siseturvalisuse ühishoone kunstikonkurss oli 2020. aastal luhtunud Pärnu ühishoone kunstikonkursi jätkukonkurss. Kunstikonkursi võidutöö maksumus ilma käibemaksuta on 65 000 eurot.

 

2021. aasta suvel valminud Pärnu sisejulgeoleku hoones asuvad Politsei- ja Piirivalveameti, Päästeameti, Kaitsepolitseiameti, Häirekeskuse, Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse (SMIT) ning Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi töö-, puhke-, ja teenistusruumid.